V českém prostředí se townhousy v portfoliu rodinných domů příliš neobjevují. Výstavbě townhousů v českém prostředí brání především právní legislativa, která neumožnuje realizaci jiných forem bydlení, jaké jsou známé v západních evropských zemích.
Definice rodinného domu umožnuje výstavbu domů pouze do dvou nadzemních podlaží s podkrovím. V současné době musí být townhouse zkolaudovaný jako bytový dům. To však nese řadu komplikací při návrhu a následném projektování v rámci jeho definice a související právní legislativy.
V českém prostředí jsou však townhousy známy v podobě historických měšťanských domů. Měšťanské domy nabízely život ve městě a kombinovaly místo jak pro bydlení, tak i pro práci. Postupem času byl kladem i velký důraz na reprezentaci.

Jaké výhody mohou townhousy přinést pro česká města?
Výstavba townhousů má pro české prostředí řadu výhod nejen pro své potenciální rezidenty, ale převážně pro samotná města. Výstavbou townhousů v českém prostředí by se nejednalo o novou typologii, neboť jsou townhousy historicky známé v podobě měšťanských domů.
Jedná se o typologii, která má v rámci rodinných domů velkou životnost. Pro townhousy, je adaptabilita velmi klíčová. Domy se dokážou přizpůsobit různým sociálním vrstvám obyvatel i různým situacím v průběhu času. Townhouse se může rozdělit na více bytových jednotek a umožnit tak i vícegenerační bydlení. Díky úzké šířce townhousů, dochází k volnosti vnitřního prostoru a k vytvářením zajímavých prostorových řešení. Tato flexibilita a adaptabilita umožnuje domu se rychle přizpůsobit měnícím se požadavkům společnosti.
Novodobé townhousy by mohly pro město představovat oživení městského rodinného bydlení a poskytnout možnost bydlení ve vlastním domě na vlastním pozemku se všemi výhodami co město svým rezidentům nabízí.
Výstavba townhousů může posloužit jako jeden z nástrojů návratu individuálního bydlení zpět do měst a snížit tak rozpínání měst do volné krajiny, neboť v českém prostředí stále převládá suburbanizace spojená s výstavbou rodinných domů okolo velkých měst, které mají za důsledek řadu problémů.
Výstavba townhousů je šetrnější k životnímu prostředí oproti jiným druhům rodinných domů. Efektivněji využívají půdu a maximalizují využitý prostor. Nedochází tak k plýtvání prostoru. To, že se řadí vedle sebe, vede k energetické úspoře tepla, ale i úspoře použitého stavebního materiálů mezi jednotlivými domy. Při výstavbě se vyprodukuje méně odpadu, který se následně musí odvést na skládku. Důležité je neopomenout, že velký vliv na typologii a funkční uspořádání mají osobní i kulturní rozdíly.
Townhousy na stejně vymezené ploše ubytují 4x více lidí než u samostatně stojících rodinných domů. Právě díky seskupování domů, malé půdorysné plochy, vede k hustší zástavbě města, která má menší dopady na rozvolňování zástavby. Při vysoké hustotě osídlení si stále zachovávají lidské měřítko. V rámci města, townhousy nabízejí další možnost bydlení v rodinném domě, což přispívá k heterogenitě města a širší nabídky typologie bydlení. Velkou výhodou townhousů jsou sdílené prostory, které zvyšují atraktivitu místa.
V rámci novodobého townhousu v českém prostředí, by se z historického hlediska nejednalo o navázání na typologii měšťanského domu a jeho formu, ale jednalo by se především o navázání na tradici městského bydlení v individuálním domě, s ohledem na současné požadavky spojené s bydlením a jeho významem v rámci města. Jak se ukázalo, městské bydlení v individuální podobě má v české historii dlouholetou tradici. Městská forma bydlení byla v minulosti nejběžnější formou individuálního bydlení v českém prostředí.
To, z čeho si můžeme vzít příklad a inspiraci z měšťanského domu pro návrh novodobého townhousu zacíleného na prostředí České republiky, je právě jeho poloha ve městě a společenský kontext v rámci města. Kromě rodinného individuálního bydlení ve městě a historickou charakteristikou měšťanských domů se můžeme inspirovat v návrhu také malým měřítkem těchto domů. Novodobý townhouse lze snáze adaptovat do stávajícího historického prostředí České republiky. Specifické místní charakteristiky měšťanských domů, které vytvářejí genius loci, jsou velkou hodnotou pro český kontext a mohou být přeneseny do novodobých townhousů.